Strona głównaElektronikaCzym jest outsourcing IT i jakimi zaletami się charakteryzuje?

Czym jest outsourcing IT i jakimi zaletami się charakteryzuje?

Outsourcing IT to popularny model zarządzania zasobami i usługami informatycznymi, który polega na zlecaniu części lub całości zadań informatycznych firmom zewnętrznym. Jest to powszechnie wybierana strategia, ponieważ doświadczone firmy zewnętrzne są w stanie dostarczyć usługi wysokiej jakości, natomiast budowanie zespołu informatycznego o określonych kompetencjach wewnętrznie w firmie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, czasowymi i organizacyjnymi. W niniejszym artykule omawiamy główne zalety i wady outsourcingu IT oraz wyjaśnimy, dlaczego jest on tak popularny wśród firm.

Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing to określenie pochodzące z języka angielskiego, które składa się ze słów „outside”, „resource” oraz „using” co oznacza wykorzystanie zewnętrznych zasobów. W praktyce idea outsourcingu polega na zlecaniu zadań zewnętrznym specjalistom.

Jakimi korzyściami charakteryzuje się outsourcing IT?

Jakie są korzyści takiego rozwiązania? Zatrudnianie zewnętrznej firmy informatycznej pozwala zaoszczędzić na kosztach związanych z zatrudnieniem i utrzymaniem własnego działu IT. Poza tym, bardzo o ważnym aspektem jest większa elastyczność. W razie, gdy potrzeby w zakresie IT są mniejsze lub większe łatwiej zlecić mniej lub więcej zadań firmom zewnętrznym niż zatrudniać lub zwalniać pracowników.

Ważna korzyścią jest także fakt, że firma zewnętrzna teoretycznie powinna dysponować odpowiednią wiedzą i kompetencjami. Natomiast budowanie kompetencji wewnętrznie jest procesem, którego nie da się zrealizować zbyt szybko – trzeba utworzyć odpowiednią strukturę i umiejętnie zatrudnić pracowników.

Co niektórzy wskazują, że zewnętrzne firmy IT (np. firma informatyczna Warszawa) z reguły mają większą wydajność i efektywność w porównaniu do wewnętrznych działów IT. Aczkolwiek ten aspekt może się znacząco różnić w zależności od tego jaką firmę omawiamy.

Dlaczego outsourcing IT jest tak popularny?

Podsumowując, dobrze przeprowadzony outsourcing IT pozwala firmom skupić się na swoich podstawowych działaniach biznesowych, zmniejszyć koszty i uzyskać wysoką jakość usług. Jest to popularne rozwiązanie, ponieważ często jest nie tylko efektywniejsze, ale także prostsze do wdrożenia w porównaniu do budowania własnego działu IT.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne