Strona głównaInformatykaCo jest najważniejsze przy tworzeniu aplikacji internetowych?

Co jest najważniejsze przy tworzeniu aplikacji internetowych?

W tym artykule wyjaśniamy czym jest aplikacja webowa oraz przedstawiamy kilka uniwersalnych wskazówek, dotyczących projektowania aplikacji webowych. 

Aplikacja webowa

Najprościej – jest to program komputerowy, który został zainstalowany na serwerze i jest dostępny przy użyciu przeglądarki komputerowej. Aplikację internetową od aplikacji np. mobilnej odróżnia fakt, że nie trzeba jej instalować na komputerze ani telefonie. Najczęściej dostęp do nich nie wymaga hasła ani loginu chociaż zdarzają się odstępstwa od tej zasady.

Aplikacje webowe wykorzystujemy w życiu codziennym – zakupy online, rezerwacje wizyt w gabinetach lekarskich, zamawianie jedzenia, nauka języków obcych, realizacja nowych kursów i szkoleń, sprzedaż towarów, poszukiwanie usługodawców. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ale na każdym kroku korzystamy z aplikacji internetowych. Dzisiaj, w dobie komputeryzacji oraz rozwoju e-usług aplikacje internetowe stały się pewnego rodzaju częścią naszego życia. Oprócz wykorzystania w życiu codziennym sięgamy do nich także w czasie pracy, tworzymy reklamy dla naszych firm, budujemy ich wizerunek, nawiązujemy relacje biznesowe i kontaktujemy się z naszymi partnerami.

Na co zwrócić uwagę projektując aplikacje webową?

Aplikacja webowa nie powinna być projektowana tak samo jak ma to miejsce w przypadku stron internetowych spełniających rolę wizytówki. Raczej metoda projektowa powinna bardziej przypominać projektowanie programu komputerowego. Konieczne jest zwrócenie uwagi na testy funkcjonalne.

Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na elementy typowe dla projektowania zwykłych stron internetowych – np. optymalizacja pod względem SEO, UI/UX typowy dla stron internetowych, dostosowanie do wymogów przeglądarki itd.

Tym samym projektowanie aplikacji webowych to złożony proces, który łączy w sobie prace programistyczne typowe dla aplikacji desktopowych z elementami, które są typowe dla stron internetowych.

Warto zauważyć, że aktualne trendy wskazują na to, że użytkownicy znacznie chętniej korzystają z aplikacji webowych zamiast z aplikacji desktopowych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne