Strona głównaUncategorizedJak przejść przez rozwód?

Jak przejść przez rozwód?

Gdy pada decyzja o odejściu od partnera, sprawa wydaje się jasna. Chcemy rozwodu i najlepiej, by wyrok otrzymać już na pierwszej rozprawie sądowej. Najpierw jednak trzeba przejść przez sprawę rozwodową. Jak tego dokonać?

Jakie dokumenty są potrzebne na sprawę rozwodową?

Musimy wiedzieć, jakie dokumenty należy dostarczyć do sądu, jeżeli nie możemy liczyć na to, by pomógł nam w tym ktoś kto na co dzień zajmuje się prawem. Wrocław przyjmuje wnioski wraz załącznikami w Sądzie Okręgowym. Musimy skierować się z tymi dokumentami do XIII Wydziału Cywilnego Rodzinnego. Papiery muszą zawierać podanie, czyli pozew o rozwód.

Pozew musi być napisany w dwóch egzemplarzach. Jeden zostaje w sądzie, a drugi przekazywany jest do rąk pozwanego. Musi on mieć możliwość zaznajomienia się ze sprawą i do niej przygotować. Gdy nie będzie chciał rozwodu, przeprawa może okazać się skomplikowana i o wiele trudniejsza dla nas, dlatego dobrze by było, gdyby był przy nas ktoś kto udzieli pomocy prawnej.

Oprócz pozwu musimy dostarczyć akta urodzenia dzieci w oryginale. Jeżeli nie mamy ich, otrzymamy odpisy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Potrzebne też będą zaświadczenia od wszystkich naszych pracodawców, u których pracowaliśmy w ostatnich trzech miesiącach przed datą złożenia dokumentów do sądu. Zaświadczenia te muszą zawierać wynagrodzenie brutto oraz netto. Bezpośrednio na sprawę przychodzimy z aktualnym oryginalnym dowodem tożsamości.

Koszty

Gdy znajdziemy prywatnego urzędnika od spraw rozwodowych, musimy umówić się z nim na rozmowę wstępną, czyli konsultację. Już podczas rozmowy telefonicznej informujemy, w jakiej sprawie chcemy się z nim spotkać i dowiadujemy się, ile taka wizyta będzie kosztować. Za pierwszą wizytę zapłacimy po jej zakończeniu. Na spotkaniu otrzymamy wszystkie informacje dotyczące rozwodu oraz strategię postępowania biegłych. Ustalimy też kwotę za sprawowanie opieki nad sprawą i prezentowaniem nas przed Sądem.

Musimy być świadomi, iż pozwany ma również prawo do obrony i obok niego na rozprawie sądowej stanie pomoc prawna. Wrocław (np. Adwokat Wrocław)i inne miasta przewidują takie sytuacje, przygotowując urzędników do trudnej pracy. Gdy w małżeństwie była przemoc i kłótnie, całkiem możliwe, że będziemy mieć ostrego przeciwnika. Bądźmy na to przygotowani i czujni. Stawki są ustalane odgórnie, ale może uda nam się w tej sprawie wynegocjować niższą cenę.

Ile pytań zada nam Sąd?

Trudno ustalić, o co zapyta Sąd, a także ile tych pytań może być. Każda sprawa jest inna, ale są pewne pytania, które często padają na sali sądowej podczas rozwodu. Mogą to być np.:

  • Kiedy przestało się układać w małżeństwie?
  • Czy mamy innego partnera?
  • Ile mamy z małżonkiem niepełnoletnich dzieci?
  • Czy są ustalone alimenty na dzieci?

Tych pytań może być o wiele więcej. Zwłaszcza gdy sprawa rozwodowa ma orzekać także o winie jednej ze stron. Pytania mogą stać się bardzo szczegółowe, przy których moglibyśmy się zaplątać.

Gdzie odbędzie się sprawa o rozwód?

Gdy zostanie ustalona data i godzina sprawy rozwodowej, dostaniemy wezwanie na stawienie się na nią. Bedzie też zawarte w nim pouczenie, czym grozi niestawienie się na sprawę i przypomnienie o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości. Będzie też wyraźna wzmianka, w której sali sprawa będzie się toczyć, jakiego dnia i o której godzinie.

Na miejscu może się okazać, iż przedłuży się czekanie z powodu przedłużającej się rozprawy toczącej się przed naszą. Należy uzbroić się w cierpliwość. Całkiem możliwe, że nasza sprawa będzie się odbywać zupełnie w innym miejscu, niż wcześniej to było ustalone.

Podczas sprawy rozwodowej bardzo ważny jest spokój i opanowanie. Trzeba zdawać sobie sprawę, że rozwód to trudny okres, ale nie jest niemożliwy do przejścia. Bardzo ważny jest rozsądek i spokojne podejście do tematu. Na pewno emocje nie są dobrym doradcą gdy mówimy o sprawie rozwodowej. Wiele par pomimo trudności daje radę przejść przez sprawę rozwodową, chociaż rzadko kiedy jest to łatwe i przyjemne.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne